Den 19-23 oktober anordnar Humanistiska föreningen (HumF) Humanistveckan, en arbetsmarknadsvecka för humaniorastudenter vid Stockholms universitet. Programmet syftar till att se humaniora i ett bredare perspektiv och ge råd och verktyg på vägen mot arbetsmarknaden efter studierna, forskning och visa vilka möjligheter humaniora ger vidare i samhället.

Humanistveckan riktar sig till dig som läser humaniora men är öppen för alla. Vissa evenemang kommer att ske digitalt och vissa fysiskt på plats i Gula Villan. Till de fysiska evenemangen krävs anmälan i förväg (begränsat antal platser – först till kvarn!). Läs mer på Humanistiska föreningens Facebook om hur du anmäler dig.

Program

Här hittar du hela programmet:  Program för Humanistveckan 2020 (170 Kb)  

Håll även utkik i Humanistiska föreningens kanaler för uppdateringar: 

Hemsida: humf.su.se
Facebook: Humanistiska föreningen
Instagram: Humanistiskaforeningensu

För frågor om evenemanget, kontakta kontakt@humf.su.se
Varmt välkomna!


/Humanistiska föreningens styrelse